Adam Miks – blog historyczny

28 sierpnia 2016
Kategorie: Bez kategorii

Ulica Kielecka

Opublikowano: 28.08.2016, 11:49

Ulica Kielecka leży między Rakowiecką a Lubomira Różyckiego, przy czym za Różyckiego znajdujemy ślepy odcinek naszej ulicy. To tak jakby biegacz nie mógł się zatrzymać na linii mety, i dopiero po jakichś 100 metrach zorientował się iż jego udział w biegu zakończył się. Poza tym biegacz ów mógłby się zagubić w zieleni drzew, dużo ich na tym odcinku Kieleckiej.

Ulica Kielecka krzyżuje się z ulicami Antoniego Madalińskiego oraz Ludwika Narbutta. Jest jednokierunkowa, bez ruchu autobusowego ani tramwajowego. Na odcinku do Narbutta tworzy Kielecka wraz z pobliskim ulicami swoistą drabinkę do chodzenia dla wielkoludów. W pobliżu jest przecież teatr „Guliwer” … Pobliskie ulice to: Akacjowa, Fałata, Łowicka, Opoczyńska, Asfaltowa. W pobliżu skrzyżowania z Rakowiecką widzimy końcowy przystanek tramwajowy.

Przedstawmy bohaterów 4. ulic.
Ludomir Różycki był przedstawicielem Młodej Polski w muzyce. Wraz z Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem oraz Apolinarym Szelutą założył w 1905 roku Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, co przyczyniło się do podniesienia poziomu artystycznego muzyki polskiej. Pioner polskiego baletu.
Antoni Madaliński, polski generał, dowódca kawalerii, jeden z dowódców w insurekcji kościuszkowskiej 1794, komendant chorągwi husarskiej koniuszego koronnego w 1769 roku, pułkownik ziemi przemyskiej w konfederacji barskiej.
Ludwik Narbutt polski ziemianin, dowó dca powstania styczniowego na Litwie w rejonie Lidy. Poległ 5 maja 1863 r. w walce z wojskami rosyjskimi pod Dubiczami.
Julian Fałat, polski malarz, jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów, przedstawiciel realizmu i impresjonistycznego pejzażu; w latach 1895–1909 rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

( Z nazwą ulicy Narbutta jest związana bardzo ciekawa historia. Oto istnieje ( do dziś) latarenka adresowa „Narbuta 9″, i to nie jest błąd. Do roku 1916 patronem ulicy był Georg Narbut. Był to przedsiębiorca i handlowiec, który kupił sporą połać ziemi. i stworzył miasteczko. Można by rzecz – prywatne osiedle. Obecna ulica Narbutta była główną ulicą miasteczka i zwana od właściciela Narbutowską przez jedno „t”. W połowie długości był rynek, jest to obecny skwer Słonimskiego. Do 1928 roku Narbuta jak i inne ulice dawnego miasteczka Mokotów miały status ulic prywatnych. W tym roku miasto przejęło ulice i jednocześnie zmieniło patrona Georga Narbuta na Ludwika Narbutta)

Przypatrzmy się uważnie ulicy Kieleckiej.
Kielecka 27 to adres Przychodnii Specjalistycznej dla Dzieci i Młodzieży.Przy ul. Kieleckiej 29a znajduje się tablica pamiątkowa Tchorka z napisem: „Tu 22 sierpnia 1944 hitlerowcy rozstrzelali 7 Polaków”. Na budynku pod numerem 46 znajduje się tablica upamiętniająca Jana Miklaszewskiego, polskiego leśnika, rektora SGGW, działacza PPS.Jan Miklaszewski, żyjacy w latach 1874 – 1944, jest autorem licznych prac z zakresu historii i ekonomiki rolnictwa, w czasie okupacji kierował tajnym nauczaniem w SGGW. Można wspomnieć iż początki SGGW sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. Orędownikami jej założenia byli Stanisław Staszic i Stanisław Potocki, a jego pierwszym dyrektorem został Jerzy Benjamin Flatt, jeden z najlepszych znawców stosunków gospodarczych w Królestwie Polskim. W 1923 roku z woli Sejmu RP, 11-hektarowy obszar ziemi na Polach Mokotowskich, a następnie pieniądze na budowę szkoły przy ulicy Rakowieckiej. Pierwszy Pawilon oddano do użytku w 1929 roku.

Bibliografia:
wikipedia
Jerzy Kasprzycki „Korzenie miasta” ( wiadomości ogólne o ulicy)
„Skarpa i Narbutta” – artykuł w Gazecie Wyborczej, 08.04.2008
Tomasz Krzywicki „Litwa:przewodnik” ( Madaliński i Narbutt)
„Marsz Madalińskiego”
Karol A. Jedlicki „Narbutt : Podanie o litewskiem 1863 roku powstaniu: Teodor Narbutt historyk i jego syn”
„Mokotów: przewodnik historyczny po miejscach walk i pamięci czasu okupacji i Powstania Warszawskiego”
Encyklopedia Muzyczna
„Julian Fałat (1853-1929) w 50-rocznicę śmierci”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.