Adam Miks – blog historyczny

16 maja 2016
Kategorie: Bez kategorii

ulica Francuska

Opublikowano: 16.05.2016, 13:12

Ulica Francuska. Saska Kępa. Zaczyna swój bieg przy Placu Przymierza, kończy na Rondzie Waszyngtona. Przecina ulice: Lipska, Berezyńska, Walecznych, Obrońcow. Przechodzi w Paryską. Nasza ulica Francuska na całej długości jest dwukierunkowa i jednojezdniowa z wydzielonymi pasami do skrętów w Zwycięzców, Obrońców, Berezyńską i Lipską. Ulica Francuska jest główną ulicę Saskiej Kępy.

Plac Przymierza oraz ulice Walecznych oraz Obrońców upamiętniają żołnierzy I Wojny Światowej. Nazwa Francuskiej upamiętnia oficjalny sojusz polsko-francuski zawarty 19 II 1921 w Paryżu przez ministrów spraw zagranicznych Eustachy Sapiehę i Aristide Brianda.
Powstała Francuska w latach 30 – tych XX wieku.Zabudowa ulicy rozpoczęła się dopiero w latach 30. XX wieku, czemu sprzyjało zawarte 14 października 1931 porozumienie lokalnych właścicieli gruntów z władzami miasta. Ważnym bodźcem dla jej rozwoju były także prowadzone wówczas prace Spółki Wodnej Obwodu Wawerskiego. Powstaje wtedy sieć kanalizacyjna. W 1935 roku ulicą jeździł autobus linii S, który kończył swoją trasę na rondzie Waszyngtona.

Z mapy z 1936 wynika iż Rondo Waszyngtona miał kształt pojedyńczego koła. Obecnie rondo jest bardziej rozbudowane. Można powiedzieć iż w główne rondo wpisano drugie i mniejsze. Ponadto zbudowano dwa pasma ulic które przecinają rondo; jeszcze w latach 40-tych XX wieku były to pojedyńcze, wąskie pasma przejazdowe. Są to aleja Waszyngtona i aleja Zieleniecka. Na rondzie w 1989 r. ustawiono nieduży pomnik Jerzego Waszyngtona. Głowa prezydenta USA wygląda tak, jakby autor rzeźby – Bronisław Koniuszy – wykonał ją na podstawie wizerunku Waszyngtona na banknocie. Cokół z szarego granitu imitować ma amerykańską flagę, ale patrząc na pomnik, trudno się tego domyślić. Zauważyć też można iż ulica Paryska przed II Wojną Światową była polną drogą, a wokół rozciągały się połacie wolnej przestrzeni.

Oto dwa cytaty:

a)”Saska Kępa, a nie było to przecież tak dawno, bo w roku 1933 miała zaledwie kilkanaście domków i willi przy ulicy Miedzeszyńskiej, naówczas głównej arterii, oraz kilka na Francuskiej. W prawo i lewo rozciągały się pola, łąki i sady, gdzieniegdzie widniał dworek” i

b)”Pałacyk obok pałacyku, willa obok willi, a wszystkie prawie piękne jak marzenie, zharmonizowane z tłem, z otoczeniem o klasycznych już dzisiaj proporcjach geometrycznych, śpiewających jasnymi płaszczyznami i bryłami zwycięskiej pięknej prostoty. […] Istotnie, Żoliborz nie ma ani jednej ulicy utrzymanej w tak szlachetnym stylu”

Na rogu ulic Francuskiej i Obrońców, obok kawiarni „Rue de Paris” znajduje się rzeźba siedzącej przy stoliku Agnieszki Osieckiej – poetki i twórczyni tekstów wielu przebojów. Autorami rzeźby są pracujący na Saskiej Kępie artyści Teresa i Dariusz Kowalscy.

Od 2006 ulica Francuska jest głównym miejscem organizacji imprez w ramach święta Saskiej Kępy. W tymże 2006 rozpoczęto remont ulicy.

Na Francuskiej widzimy liczne kawiarenki, lodziarnie.

Ciekawostką może być to, że naszą ulicę spopularyzowała piosenka śpiewana przez Renę Rolską. „Na Francuskiej” powstała w roku 1960 i tak się zaczyna:
„Pewien malarz, co miłość malować chciał
Dni i noce błądził wśród barw
Oddał serce swej modelce
Lecz na płótno wciąż wkradał się błąd
Rzucał pędzle i mówił: „Chodź stąd!”

Na Francuskiej jak przed lustrem
Czas zatrzymał się na chwilkę
Z damskiej torby wyjął szminkę
Zmienił wszystko w środku dnia”

Na koniec garść informacji o Saskiej Kępie. „Poprzednie jej nazwy to — Kępa Solecka, Kępa Kawcza, Kępa Holenderska (gdy w wieku XVII gospodarowali na niej koloniści holenderscy), pierwotnie własność Solca. Później dzierżawili ją Denhoffowie, Jakub Sobieski (ojciec króla), wreszcie Sasi August II i August III, stąd nazwa, która przetrwała do naszych czasów. Saska Kępa pokryta była wówczas lasem dębowym. Od końca wieku XVIII do początku XX była celem wycieczek podmiejskich, miejscem zabaw ludowych. U jej wybrzeży powstały pierwsze masowe plaże. Na pewnej części jej obszaru, poza zabudową, znajdują się obecnie park Skaryszewski (od 1915) i Stadion Dziesięciolecia (od 1955)”. Cytata pochodzi z Marek Gajewski „Urządzenia komunalne Warszawy. Zarys historyczny”. Stadion Dziesięciolecia został zastąpiony przez Stadion Narodowy w roku 2011.

Bibiografia:
Hanna Faryna-Paszkiewicz: Saska Kępa
„Rozwój Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy w latach 1934-1938″
felietony TVP Warszawa – dostępne na youtube
Marek Gajewski „Urządzenia komunalne Warszawy. Zarys historyczny”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.