Adam Miks – blog historyczny

12 maja 2015
Kategorie: Bez kategorii

ulica świętego Bonifacego

Opublikowano: 12.05.2015, 17:10

Mapka: https://www.google.pl/maps/place/Bonifacego,+Warszawa/@52.1798515,21.0536101,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x471932b21c337def:0xca50db3aac7dc89?hl=pl

Przechodzi przez dwa osiedla – Stegny i Sadyba, dosięga Jeziorka Czerniakowskiego. Początek bierze przy alei Sikorskiego, krzyżuje się w swoim biegu z Aleją Sobieskiego i Powsińską, kończy bieg ( już dokładnie mówiąc) na ulicy Gołkowskiej.

Ulica świętego Bonifacego. W latach 50. pokryta tak zwanymi „Kocimi łbami”, istnieją zdjęcia z lat 70. świadczące o jej rozbudowie/przebudowie. To początek budowy Stegien, w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego mamy kilkadziesiąt zdjęć zatytułowanych bardzo szumnie zatytułowane – „Budowa magistrali Stegny – Sadyba w Warszawie”. Niektóre z nich pokazują właśnie naszą ulicę Bonifacego. W dobie internetu nic trudnego odnależć odpowiednią stronę.

A w „dokumentach pisanych”? Czytamy u Drozdowskiego: „W dniu odpustu świętego Bonifacego tłumnie odwiedzano Czerniaków, który był znany z wielkiego kiermaszu zabawek dziecięcych organizowanego przy okazji odpustowego jarmarku”. Tak opisuje historyk. Historyk- amator pyta.

Czy opisany fakt możemy skojarzyć z ulicą świętego Bonifacego? Z map ( dostępnych jak najbardziej on-line, www.mapa.um.warszawa) wynika że wieś Czerniaków dosięgała swoimi włościami właśnie terenów dzisiejszej ulicy Bonifacego. Czyżby chciano przez nadanie nazwy ulicy świętego Bonifacego upamiętnić odpust na Czerniakowie, jak się zdaje w pobliżu kościoła bernardynów? W dokumentach Armii Krajowej czytamy iż Rejon 5, Obwodu V obejmował Sadybę i Wieś Czerniaków, a dowódcą został porucznik Melchior Czesław Szczubełek „Jaszczur”. A jeśli chodzi o sam „kościół na Czerniakowie” ( tak mówią tuziemcy) można dodać iż w czasie Powstania Styczniowego odbywały się msze żałobne. Pisze o o nich Kieniewicz w monumentalnym dziele „Powstanie styczniowe”

( Tak nawiasowo możemy podać iż w „Stolicy” R. 5, 1950 nr 32 (13 VIII) widzimy  fotografię kraty „Kościoła na Czerniakowie” – strona 8.

Moim zdaniem ( obym się nie mylił) są  to dowody na to że na terenie dzisiejszych ulic Bonifacego ( w częsci od Gołkowskiej do Sobieskiego) Konstancińska, Limanowskiego, Urle, Przy Bernadyńskiej Wodzie i dalej istniała wieś Czerniaków.

Bo cóż oznaczało osiedle Sadyba przed II Wojną światową? Kolonię budynków zbudowaną dla kadry oficerskiej wzdłuż fortu IX Twierdzy Warszawa ( obecnie Muzeum Katyńskie). Tą cześć zabudowań mieszkańcy pobliskich uliczek nazywają nieformalnie Starą Sadybą. Tu, gdzie mamy Konstańcińską z Limanowskiego,i dalej – to już jest Nowa Sadyba. Z lat 70. XX wieku.

A to oznacza, iż ulica Bonifacego mogła już istnieć przed II Wojną Światową tylko że jedynie na odcinku Gołkowska, Powsińska, Sobieskiego. Odcinek Sobieskiego – al. Sikorskiego zbudowano gdy stawiano bloki osiedla Stegny. Ale to już piszę „z pamięci”, własnej, i nie ręczę za tą informację głową – zbyt cenna. Mapa, którą podpieram głowę przed utratą też może mylić.

Dopisek: na współczesnej mapie Anno Domini 2015 można zauważyć iż między stacją Orlen a Korsykańską na Stegnach istnieje bardzo krótki odcinek ulicy, pod szyldem świętego Bonifacego. Krzyżuje się z ulicą Macedońską i stanowi część osiedla domków jednorodzinnych. W tym odcinku ulica świętego Bonifacego jest „ślepa”, bez wyjazdu – i kończy bieg na jednym z domków jednorodzinnych.

Do tematu osiedla Stegny i osiedla Sadyba – powrócę wkrótce.

Dopisek 2 czyli  jeszcze jedna ciekawostka. Ulica Gołkowska stanowi granicę między Czerniakowem a Sadybą. Wiadomość jest pewna, pochodzi z Miejskiego Systemu Informacyjnego.

A na stronie kolei Grójeckiej ( dopisek 3) czytamy: „Budowę linii od Gołkowa do Grójca i Jasieńca rozpoczęto w 1912 r., ale napotkano na trudności i prace zaczęły się przeciągać. Użyto do budowy linii wojska rosyjskiego, które potraktowało to jako ćwiczenia, dokonując też pacyfikacji niektórych wsi, których mieszkańcy nie chcieli zgodzić się, żeby linia przebiegała przez ich grunty”

Jako ciekawostkę numer 4, ale związaną z ulicą świętego Bonifacego możemy podać iż w okolicach ulicy kręcono kilka scen z serialu „M jak Miłość”. Autor niniejszego artykułu przyglądał się zmaganiom aktorów. Niech im wyjdzie na zdrowie!

Bibliografia:

Drozdowski „Historia Warszawy” ( wieś Czerniaków)

Repozytorium Armii Krajowej ( dokumenty okręgu Armii Krajowej)

Tomasz Urzykowski „Oficerska Sadyba i Miasto-ogród Czerniaków”

http://www.kolejka-piaseczno.pl/kolejka-grojecka

mapy Warszawy –  www.transbus.com

Stefan Kieniewicz „Powstanie Styczniowe”

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.